Čo sa smie a čo nie? Aké sú základné pravidlá, ktorých sa treba na svadbe držať? Svadobná etiketa sa týka aj tém, akými sú napríklad vhodné oblečenie či svadobný dar. Rozoberieme si taktiež roly svadobných rodičov a venovať sa budeme aj zasadaciemu poriadku. V tomto článku si objasníme detaily priebehu, ktoré sa budú v daný deň odohrávať, aby ste si nechtiac nevyrobili zbytočnú nepríjemnosť.

 

 Základné pravidlá v kocke

 Oblečenie

Extravagantnosť a prehnaná výstrednosť ide na svadbách bokom, rovnako sa nehodí ani príliš ležérne oblečenie.

Najdôležitejšie je nezatieniť nevestu - hlavnú hviezdu svadby. Oblečte sa vždy s ohľadom na prostredie - najmä ak sa svadba koná na náboženskom mieste, ktoré môže mať vlastné pravidlá obliekania. Rovnako sa svoj odev snažte prispôsobiť svadbe vo vonkajších priestoroch. Ak ide o topánky, najlepšie je vybrať si pohodlnú obuv hneď na začiatku alebo si pre istotu vziať so sebou náhradnú prezutie. Výber medzi kravatou a motýlikom je na vás, no myslite na to, že motýlik by sa mal nosiť v kombinácii so sakom.

 Dar

Ako prejav gratulácie a vďaky je bežné podarovať mladomanželom určitú finančnú čiastku. Hotovosť sa tradične vkladá do obálky a predáva páru pri gratulácii. Vecné dary boli štandardom v minulosti, no ak sa pre nejaký takýto dar rozhodnete, dbajte na to, aby nebol veľmi intímny, ani urážlivý. O pomocníkoch do domácnosti sa radšej poraďte s párom, inak sa môže stať, že sa im nahromadia rovnaké dary.

 

 

Deti

Ak pozvánka nie je jasne definovaná, opýtajte sa najskôr nevesty a ženícha či sú ratolesti automaticky vítané na svadbe.

 

Ako správne urobiť zasadací poriadok na svadbu?

 Zasadací poriadok možno znie ako jednoduchá záležitosť, no verte, že je veľmi dôležitá. Včasná príprava Vám ale ušetrí veľa starostí a najmä uľahčí život hosťom, pretože sa budú vedieť v sále jednoduchšie zorientovať.

V tomto prípade záleží hlavne na počte hostí a tvaru stolov. V minulosti boli najčastejšie používané stoly do tvaru písmena T alebo E, no v dnešnej dobe sú veľmi populárne najmä okrúhle stoly. Pri príprave samotného zasadacieho poriadku je vhodné, ak si ho načrtnete na papier, aby ste si ho vedeli priestorovo predstaviť v sále.

Spravidla platí, že za čelom stola sedí ženích a po jeho pravici nevesta. Býva zvykom, že pre symbolické prijatie oboch rodín sedia po nevestinej strane ženíchovi rodičia, a tým pádom pri ženíchovi sedia rodičia nevesty. Následne pokračujú starí rodičia, svedkovia a ďalej príbuzní, priatelia a zvyšní hostia.

Jednoducho povedané – čím bližšia rodina – tým bližšie k mladomanželom. Odporúča sa umiestniť pred svadobnú sálu tabuľku so zasadacím poriadkom, aby každý vedel, ku ktorému stolu má ísť, a následne umiestniť na každý stôl aj menovku daného hosťa.

 

 

 Aké sú povinnosti svadobných rodičov?

 Postupom času sa úloha svadobnej matky výrazne zmenila. V minulosti bola táto rola spojená s celkovým plánovaním a organizovaním svadby, ale v dnešnej dobe je táto rola podstatne jednoduchšia.

Teraz svadobné mamy skôr pomáhajú dcéram realizovať ich predstavy ohľadom miesta konania, hostiny, svadobného menu a zoznamu hostí. Bývalo zvykom, že celú svadbu a náklady s ňou spojené hradia rodičia nevesty, no v dnešnej dobe je viac zaužívané, že sa finančne podieľajú aj ženíchovi rodičia a aj samotní snúbenci. Rola svadobnej mamy teda v súčasnosti pozostáva najmä z vítania hostí, prijímaniu gratulácii spolu s nevestiným otcom a sedenia za hlavným stolom pri mladomanželoch. Svadobná mama by taktiež mala zahájiť tanečné sólo rodičov novomanželov so svojim partnerom a byť prítomná pri lúčení sa s hosťami do samého konca hostiny.

Rola svadobného otca je rovnako dôležitá. Ten vedie svoju dcéru k svadobnému oltáru. Pri tomto akte je dcéra po jeho pravici. Rovnako dôležitou povinnosťou je aj prvý tanec otca s dcérou. Tradíciou taktiež býva príhovor so slávnostným prípitkom, kde svadobný otec pogratuluje mladomanželom a poďakuje hosťom za ich účasť a dary. Rovnako ako svadobná mama, aj otec by mal zostať prítomný do samotného konca, lúčiť sa s hosťami a uistiť sa, že sú všetky účty vyrovnané.

 

 

Etiketa na svadbe - po ktorej strane ide nevesta?

 V tomto odstavci Vám vysvetlíme základné pravidlá bontónu týkajúce sa nevesty. Ku svadobnému oltáru ide prvý ženích v sprievode svojej matky. Za nimi nasledujú otec ženícha s matkou nevesty a pokračujú svedkovia. Ako sme už spomínali, poslednú k oltáru vedie otec svoju dcéru po svojej pravici.

Či už pri východe z matriky, alebo kostola, platí pravidlo, že prvý vychádza oddávajúci, za ním novomanželia a následne všetci ostatní. Pri vstupe do budovy po schodoch, v ktorej sa odohráva svadobná hostina, je dôležité, aby nevesta išla pred ženíchom. Naopak pri ceste po schodoch z budovy, ide ženích pred nevestou, a to aj z bezpečnostných dôvodov. Toto pravidlo sa uplatňuje rovnako ako pri novomanželoch aj v prípade hostí.

 

 

Akokoľvek náročné sa vám môže zdať dodržiavanie týchto pravidiel etikety, nezabúdajte, že slúžia len na to, aby pomohli hladkému priebehu podujatia. Koniec koncov je to váš deň, prvoradé je, aby ste boli spokojní vy – čerství novomanželia.

 Zdroj fotiek: pinterest.com, depositphotos.com

Neváhajte a zaregistrujte sa na našom portáli.

Registrovať sa
Kategórie:

Tipy a rady

Prečítajte si podobné články

Tipy a rady
Čo všetko treba vybaviť po svadbe?

Máte svadobný deň za sebou, opadol z vás všetok stres a napätie, môžete sa už len tešiť na spoločne strávené chvíle. Pred svadbou bolo veľa vecí, ktoré ste...

Prejsť na článok
Tipy a rady, Oznámenia a tlačoviny
Originálne tipy na svadobné oznámenia

 Stanovili ste si už dátum svadby? Čaká na vás ďalší krok - oznámiť túto veselú novinku hosťom! Môžete si zvoliť klasickú cestu osobného oznámenia, alebo staviť na kreativitu...

Prejsť na článok
Tipy a rady
Na čo myslieť pri plánovaní svadby

Koordinované plánovanie je nevyhnutné, aby všetko prebehlo vo váš veľký deň hladko. Rozložiť si ho podľa časových úsekov vám pomôže nestratiť sa v množstve úloh, ktoré na vás čakajú....

Prejsť na článok